NBŞ’de kota yüzde 2,5

2018 yılında Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotalarının yüzde 10'dan yüzde 5’e düşürülmesinin ardından. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'daki toplu açılış töreninde NBŞ kotasını bu yıl da yüzde 5'ten yüzde 2.5'e indirdiklerini söyledi. Kotanın düşürülmesi ile nişasta bazlı şeker üretimi 135 bin tondan 67 bin 500 tona gerileyecek olması bilim insanları tarafından olumlu karşılandı.

Cumhurbaşkanının NBŞ oranlarının düşürülmesini olumlu bulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Sibel Bölek ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, özellikle NBŞ’nin zararlarına dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Maliyeti düşük ve normal şekere göre daha tatlı olduğu için üreticilerin NBŞ’ye yöneldiğini dile getiren Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Sibel, şöyle konuştu:

"Nişasta bazlı şekerler genellikle mısır nişastanın kimyasal işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Meyve sularından gazlı içecekler, gofretler, bisküviler, dondurmalar ve reçellere kadar pek çok paketli gıdada kullanılan nişasta bazlı şekerler gıda ambalajında genellikle glikoz-fruktoz şurubu olarak belirtilmektedir. Kan şekerinin çok hızlı bir biçimde yükselip düşmesine neden olan glikoz-fruktoz şurubu şekerin en zararlı formudur. Glikoz-fruktoz şurubu içeren gıdalar açlığı bastırmak için tüketildiklerinde kan şekerini hızlıca yükselterek geçici bir tokluk hissi sağlasa da kısa bir süre sonra insülin hormonu artan kan şekerini düşürmek için hızlıca devreye gireceğinden daha şiddetli bir acıkmaya sebep olurlar. Böyle bir etki obezite, insülin direnci, diyabet, karaciğer yağlanması ve kalp-damar hastalıklarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır."

Birçok gıdada nişasta bazlı şeker kullanılıyor

Birçok gıdada nişasta bazlı şekerin kullanıldığına dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Ümit Aktaş, nişasta bazlı şeker halk arasında mısır şurubu olarak da bilinen sıvı şekerdir. Endüstride kullanılır bizim bildiğimiz pancardan üretilen doğal şekerden tamamen farklıdır" diye konuştu. Dr. Aktaş, "Marketten alınan sadece tatlı ürünlerde değil ketçapta bile nişasta bazlı şeker kullanılıyor. NBŞ'nin iki önemli özelliği var, ilki damak tadı bağımlılığı yapıyor. İkincisi ürünlerin raf ömrünü uzatıyor. Bir hastamın eşi; 'Arabamız çekildi, 8 ay boyunca arabanın bagajında tulumba tatlısı bozulmadan kalmış' dedi. Nişasta bazlı şekerle üretilen tatlılar çıtır çıtır kalıyor. İşte NBŞ'nin içindeki katkı maddeleri bunu sağlıyor. Ama bozulmayan gıda sağlımızı bozar, bizim de zaten sağlığımızı bozup hastalanmamıza neden oluyor" dedi.

Alışverişlerde etikete bakın

Paketlenmiş gıdalardan uzak durulmasını tavsiye eden Dr. Ümit Aktaş, "Ürünlerin etiketlerinde NBŞ çeşitli isimlerle yazar. 'Nişasta bazlı şeker, fruktoz, yüksek çözünürlüklü fruktoz' gibi isimlerle etiketlerde yer alır. Nişasta bazlı şekeri evinize sokmak istemiyorsanız, paketlenmiş hiçbir gıdayı almayın. Şerbetli tatlılardan, çikolatalardan uzak durun. NBŞ insan için zehirdir" diye konuştu.

Haberi Paylaş: